Anatomia, fizjologia i patofizjologia MGD

Gruczoly Meiboma sa duzymi gruczolami lojowymi, znajdujacymi sie w tarczkach powiek. Gruczoly te aktywnie syntezuja i wydzielaja lipidy oraz bialka, ktore sa dostarczane do brzegu gornej i dolnej powieki. Lipidy z gruczolow tworza faze tluszczowa filmu lzowego, zwiekszaja jego stabilnosc i zapobiegaja jego parowaniu.

Gruczoly Meiboma, w przeciwienstwie do innych gruczolow lojowych, nie maja bezposredniego kontaktu z mieszkami wlosowymi. Kazdy gruczol Meiboma sklada sie z wielu gron wydzielania zawierajacych "meibocyty" (komorki wydzielajace gruczolow Meiboma), kanaliki boczne, kanal centralny i kanalik koncowy, ktory otwiera sie w tylnej czesci brzegu powieki. Liczba i objetosc gruczolow Meiboma jest wieksza w gornej powiece w porownaniu z dolna, ale relatywny wplyw czynnosciowy gornych i dolnych gruczolow powieki na film lzowy pozostaje do zbadania.

Nie okreslono rowniez zrodla/zrodel komorek macierzystych tych gruczolow. Gruczoly Meiboma sa gesto unerwione, a ich funkcja jest regulowana przez androgeny, estrogeny, progestyny, kwas retinowy oraz czynniki wzrostowe i prawdopodobnie przez neuroprzekazniki. Gruczoly produkuja lipidy polarne i niepolarne w zlozonym oraz niezupelnie wyjasnionym procesie. Lipidy te sa wydzielane do kanalika w procesie holokrynowym. Dostarczanie wydzieliny lojowej gruczolow do brzegu powieki wystepuje przy skurczu miesnia podczas ruchu powieki.

Dysfunkcja gruczolow Meiboma jest spowodowana glownie przez zamkniecie (zaczopowanie) koncowego kanalika zgestniala, nieprzezroczysta wydzielina lojowa, zawierajaca zrogowacialy material komorkowy. Jest to spowodowane nadmiernym rogowaceniem nablonka kanalika i zwiekszona lepkoscia wydzieliny gruczolow (Ryc. 2).

Wplyw na ten obstrukcyjny proces maja czynniki endogenne, takie jak wiek, plec i zaburzenia hormonalne, a takze czynniki egzogenne, takie jak leki stosowane miejscowo. Zamkniecie moze prowadzic do torbielowatych rozszerzen wewnatrzgruczolowych, zaniku meibocytow (komorek lojowych), zaniku gruczolow i do hyposekrecji - objawow, ktore zwykle nie sa wywolywane przez komorki zapalne. Koncowym efektem MGD jest zmniejszona obecnosc wydzieliny lojowej na brzegu powieki i w filmie lzowym.

Wynikiem niedoboru lipidow moze byc zwiekszone parowanie, hiperosmolarnosc i niestabilnosc filmu lzowego, zwiekszony wzrost bakterii na brzegu powieki, suche oko z powodu nadmiernego parowania filmu lzowego (EDE - Evaporative Dry Eye) oraz uszkodzenie i zapalenie powierzchni oka.

Podsumowujac, MGD jest niezwykle istotnym, czesto niedocenianym stanem i prawdopodobnie stanowi najczestsza przyczyne zespolu suchego oka.